مراحل لمینت دندان

مراحل درمان لمینت شامل آماده سازی دندان برای لمينت، قالب گيری، آماده شدن لابراتواری لامينت ها و تحويل لامينت ها روی دندان می باشد. حالا به توضيحاتی مفيد در مورد لامينت می پردازم.

سوالی كه مطرح می شود اين است كه آيا لامينيت درمان است يا صرفاً كاربرد زيبايی دارد؟

بايد پاسخ داد اين درمان هر دو كاربرد را دارد كه بعد از خواندن اين مقاله كاملا آگاه خواهيد شد. لذا برای مطالعه مراحل لمینت دندان تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید، تمامی مراحل آن بطور مفصل توضیح خواهیم داد.

مراحل لمینت دندان

کاربرد لمینت دندان

این درمان عموماً برای درمان مشکلات دندانی زیر استفاده می شود:

در مواردی كه دندان به هر دليل دچار تغيير رنگ شده از جمله بعد از درمان ريشه، مصرف داروها، مصرف بيش از حد فلورايد، ترميم كامپوزيت دندان كه دچار تغيير رنگ شده، همگی با لمینت دندان قابل زيبا شدن و برگشت به حالت طبيعی هستند.

همچنين دندانهايی كه به مرور ساييده شده اند و يا حتی طول آنها در اثر ساييدگی كم شده و باعث شده لبها و صورت دچار حالت جمع شدگی شوند و مشابه فرآيند پير شدن را تقليد كنند، اينها همه با لامينيت قابل درمان است و می توان ارتفاع صورت را به حالت عادی بازگرداند و يا رابطه نوك به نوك دندانها را اصلاح كرد كه دچار سايش بيشتر نشود، مورد كاربرد ديگر دندان های دارای ترك يا دندانهايی كه دارای لب پريدگی و شكستگی هستند و يا اينكه فرم نامناسب و روی هم آمده دارند.

در برخی افراد دندان ها دارای فاصله از هم هستند لامينت می تواند به طور بسيار زيبايی فاصله بين دندانی و يا دياستم ها را از بين ببرد راه حل درماني ديگر برای فاصله بين دندانی ارتودنسی است كه وقت گير است.

ولی در مواردی كه دندان دارای هيچ كدام از اين بد شكلی ها و بدرنگی ها نيست و كاملاً سالم است و فرد فقط تمايل به تغيير رنگ فاحش دندانها دارد اين درمان فقط جنبه زيبايی دارد.

لمینیت دندان چیست؟

لامينيت يا لمينيت يا ونير در واقع اسامی متفاوت يك نوع درمان است كه پوسته های نازک شکل داده شده هستند که برای پوشاندن سطح جلوی دندان ساخته می شوند.

جنس آنها می تواند از پرسلن كه همان چينی است و يا از كامپوزيت يا همان ماده ترميمی همرنگ دندان است، باشد. از اين جهت اسامی مختلف لامينيت يا ونير كامپوزيت در مقابل لامينيت يا ونير پرسلن گفته می شود نام ديگر پرسلن يا چينی همان سراميك است. عملكرد هر دو نوع درمان بهبود ظاهر دندان و اصلاح طرح لبخند است. این كاورها يا پوسته ها به سطح جلوی دندان چسبانده می شوند و رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان را تغییر می دهند.

اينكه دندان تراش داده شود يا تراش داده نشود، بستگی به مهارت و تجربه دندانپزشك دارد زيرا هدف از اين درمان كه نوعی درمان محافظه كارانه است حفظ ساختار دندان و عدم آسيب به دندان می باشد در بعضی موارد متاسفانه ديده می شود دندان ها از هم باز می شوند و تراش زيادی داده می شود كه باعث از دست رفتن نسج دندان می شود در حالی كه با مهارت و تجربه دندانپزشك بايد يك پوسته بسيار نازك فقط و فقط روی سطح دندان ساخته شود. اينكه رنگ آن همرنگ دندان های مجاور يا سفيد يخچالی و يا هر رنگ ديگری باشد بستگی به سليقه و خواست بيمار دارد و قابل انجام است.

لمينيت ساخته شده از پرسلن مقاومت بیشتری در طول زمان نسبت به كامپوزيت دارد. لامينيت كامپوزيت يا ونير كامپوزيت می تواند در كلينيك روی دندان فرم داده شود و يا می تواند در لابراتوار ساخته شود و روی دندان چسبانده شود.

لامينيت كامپوزيت يا ونير كامپوزيت نسبت به پرسلن يا سراميك در طول زمان ماندگاری كمتری دارد. از اين جهت كه دچار تغيير رنگ و پوسته پوسته شدن می شود و جذب آب دارد و رنگدانه ها را جذب می كند ولی لامينيت پرسلن يا لامينيت سراميك تغييری نمی كند. تفاوت ديگر اين دو نوع ماتريال اين است كه كامپوزيت ماهيتاً ماده ای است كه ترموپلاستيك است. لذا مات و غيرشفاف است بر خلاف لامينيت سراميك يا لامينيت پرسلن كه درخشنده و شفاف و مانند ساختار دندان است.

همچنين لامينيت سراميك يا لامينيت پرسلن البته بسته به جنس موادی كه از آن ساخته شده است، قابليت عبور نور را دارد و نور را مانند دندان طبيعی منعكس می كند بر خلاف لامينيت كامپوزيت يا ونير كامپوزيت كه در انعكاس نور و عبور نور مصنوعی است، سراميك شباهت بيشتری به دندان طبيعی دارد. همانطور كه اشاره شد سراميك می تواند كاملا بدون تراش باشد.

مراحل درمان لامینیت

بعد از آماده سازی دندان ها يعنی رفع نقاط تيزی يا شكستگی، كه حدوداً به ميزان سه دهم ميليمتر است دندانها آماده قالب گيری هستند. وقتي اين درمان توسط متخصص با تجربه انجام شود چون تراشی وجود ندارد به هيچ عنوان نياز به تزريق بی حسی نمی باشد همچنين نياز به روكش موقت بعد از انجام كار نيست كاربرد بی حسی يا ساخت موقت نشان از تراش نابه جا و زياد دندان دارد مگر موارد خاص به تشخيص دندانپزشك كه بسيار نادر است. بنابر اين درمان لامينيت هيچ دردی ندارد.

قالب تهيه شده از دندانها به لابراتوار ارسال می شود و جلسه دوم كه لامينيت ها از لابراتوار با دستگاه كدكم CAD-CAM ساخته و آماده شد روی دندانها تست میشود و اكثراً چسبانده می شود يعنی برای لامينيت دو جلسه درمانی و يا حداكثر در برخی موارد سه جلسه مورد نياز است.

يكی از مهمترين مراحل درمان لامينيت سمان كردن يا چسباندن لامينيت است اينكه از چه سمانی استفاده شود و آماده سازيهای سطح دندان و سطح لامينيت به درستی انجام شود تا باند خوبی بين اين دو ايجاد شود.

متاسفانه هزينه بسيار زياد سمانهای برند باعث می شود كه به اشتباه از انواع تاريخ گذشته يا انواع نامناسب و ارزانتر سمان ها استفاده شود كه باعث مشكلات لامينيت و يا ايجاد پوسيدگی دندان زيرين می شود و يا كندن زود هنگام لامينيت شود.

رنگ سمان نهايی بر روي رنگ لامينيت تاثيرگذار است.

اشعه فرابنفش بايد به ميزان كافی از جهات مناسب تابانده شود همه مراحل بايد به دقت انحام شود كه روی ساير دندان ها تأثير نامناسب نگذارد.

اگر كار به نحو صحيح انجام شود و رعايت بهداشت مناسب باشد فرضيه پوسيدگی دندان زير لامينيت اشتباه است.

لمینیت سرامیکی به طور معمول بين ٣ تا ٧ سال طول عمر دارد كه با مراقبت ممكن است تا ١٥ سال هم باشد. لامينيت به مراقبت خاصی نیاز ندارد. ولی باید بهداشت دهان را رعایت کنید و از مسواك و نخ استفاده كنيد و فقط مراقب ضربه اجسام سخت و نيروها باشيد تا نشكند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال امنیتی پاسخ دهید ؟ *