کامپوزیت دندان

امروزه کامپوزیت دندان جز مرسوم ترین مواد جهت استفاده در زیبایی دندان ها می باشد، و علت اصلی آن هم رنگی آن با دندان ها می باشد. ترميم هاي هم رنگ دندان به طور گسترده ای برای برطرف ساختن نياز بيماران مورد استفاده قرار می گيرد.

انواع مختلفی از كامپوزيت ها با ويژگی های مختلف در بازار دندان پزشكی موجودند كه بر اساس سايز، شكل و نحوه توزيع فيلرها تقسيم بندي می شوند.

كامپوزيت های جديد دندان زيبايی بالا و ترميم های با كاركرد طولانی را ممكن ساخته اند. رزين های كامپوزيتی مدرن انقباض كمتر، پاليش پذيری بهتر، پايداری، قدرت باند و زيبايی بيشتری دارند.

از طرفی معايبی مانند تغيير رنگ، سايش، ريزنشت و انقباض حين پليمريزاسيون دارند. هركدام از اين عوامل می توانند علتی برای تعويض ترميم های كامپوزيت دندان باشند.

کامپوزیت دندان

رزین کامپوزییت (Resin composite) روش ایمن و موثری است که طی چند سال گذشته مورد استقبال افراد و دندان پزشکان قرار گرفته است. از آنجایی که در این روش نیاز کمتری به کاهش ساختار طبیعی دندان وجود دارد، کامل شدن روند درمانی اغلب در یک جلسه انجام می شود.

استفاده از کامپوزییت های دندانی و استخوانی پایه پلیمری از جنس پلی متیل متا اکریلات به سبب سازگاری مناسب بیولوژیکی با بدن و استحکام نسبتا خوب، وزن کم و قیمت پایین در کاربردهای بیومکانیکی و پزشکی به عنوان پروتز و یا برای جایگزین و ترمیم استخوانها و دندانهای آسیب دیده کاربرد فراوانی یافته است.

یکی از نقاط ضعف این مواد، چقرمگی شکست نسبتا کم و مقاومت پایین در برابر رشد ترک در مقایسه با ماده دندانی و استخوانی می باشد که این امر می تواند نهایتا منجر به بروز و رشد ترک از محل فصل مشترک کامپوزیت دندان و یا داخل ماده کامپوزیت های دندانی و پروتزهای جایگزین یا ترمیمی دندانی – استخوانی شود.

استفاده از نانو موادی نظیر هیدروکسی آپاتیت و آلومینا برای مقاوم سازی این کامپوزیت های دندانی – استخوانی گزینه مناسبی می باشد.