اوردنچر یا دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

اوردنچر یا دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

امروزه در درمان بی دندانی استفاده از ایمپلنت بسیار مرسوم گشته است، اوردنچر پروتزی است که بر روی سطح اکلوزال ریشه یا ایمپلنت ساخته می شود.

با توجه به مشکلات اقتصادی و اجتماعی و طولانی شدن زمان برای استفاده بیش تر از ایمپلنت، در سالهای گذشته استفاده از اوردنچرهای متکی به دو یا تعداد بیش تری ایمپلنت به عنوان یک گزینه درمانی جهت بهبود رضایت و عملکرد بیماران مورد تایید قرار گرفته است.

شواهد مبتنی بر موقعیت های بیولوژیک و رضایت بیمار از این نوع درمان موجب گشته است که برخی محققین استفاده از اوردنچر متکی بر ایمپلنت فک پایین را به عنوان اولین انتخاب درمانی در هر بیمار بی دندان توصیه کنند.

متاسفانه در بسیاری از موارد که این درمان توسط دندانپزشک برای بیمار مناسب تشخیص داده می شود بیمار به علت هزینه بالا و یا محدودیت های آناتومیک قادر به پذیرش آن نمی باشد.

با توجه به فراوانی مشکلات اقتصادی بیماران به خصوص در کشورهای در حال توسعه و با در نظر گرفتن مزایای فراوان اوردنچرهای فک پایین متکی بر یک ایمپلنت استفاده از این گزینه درمانی جهت کاهش هزینه بیماران در مطالعات اخیر توصیه گردیده است.

علیرغم کاهش موارد بی دندانی، تقاضا برای اوردنچر کامل، همچنان بالا بوده، امروزه بخش مهمی از درمان های پروتزی به بیماران بی دندان کامل اختصاص دارد.

موفقیت در درمان بیماران پروتز کامل، علاوه بر مهارت تکنیکی و رعایت اصول توسط دندانپزشک، تا حد زیادی به پاسخ بیمار و سازگاری او وابسته است.

بازسازی عملکرد و زیبایی از جوانب با اهمیت تمامی درمان های پروتزی هستند.اوردنچر دندانها یا دست دندان بر پایه ایمپلنت

 

مزیت های ایمپلنت

ایمپلنت دندان برای جایگزین کردن یک یا چندین دندان از دست رفته کاربرد دارد و می‌تواند برای تمام دندان‌ها به صورت ثابت یا متحرک استفاده شود.

در مواردی که پروتز دندان ثابت باشد ایمپلنت در فک قرار گرفته و روکش بصورت ثابت بر روی آن قرار می گیرد ولی در مواردی که متحرک باشد پروتز متحرک متکی بر ایمپلنت یا همان اوردنچر، بصورت کلیپسی در فک بر روی پایه های ایمپلنت ها قرار گرفته و به راحتی می توان خارج نمود.

در هر دو حالت فوق کلمه ایمپلنت استفاده می‌شود اما حالت دوم بیانگر معنی واقعی ایمپلنت می‌باشد و به مجموعه‌ای از قطعات ایمپلنت گفته می‌شود و هر کدام از قطعات به تنهایی نام و کارایی مجزایی دارند.

بزرگترین مزیت ایمپلنت حفظ استخوان باقیمانده و جلوگیری از تحلیل استخوان (که به خاطر بی دندانی رخ می‌دهد) می‌باشد.

مزیت دیگر ایمپلنت عدم نیاز به تراش دندان‌های مجاور در صورت استفاده از پروتز ثابت و کمک به گیر و ثبات پروتز متحرک از طریق ساختن اوردنچر (پروتز متحرک متکی بر ایمپلنت) است.

 

 

دست دندان با اوردنچر

معیار عملکرد بهتر در پروتز کامل چیست؟

در بازسازی عملکرد در پروتز کامل، گیر و ثبات نقش بسزایی داشته، همان طور که مطالعات نشان می دهند

مؤثرترین عامل در میزان رضایت بیمار است.

این دو معیار از نظر علمی، چنین تعریف می شوند:

  • گیر (Retention) :

میزان مقاومت در برابر نیروهای عمودی جداکننده از بافت (خلاف مسیر نشستن)

  • ثبات (Stability) :

میزان مقاومت در برابر نیروهای مایل و قدامی-خلفی جداکننده از بافت (در جهاتی به جز مسیر نشستن) یک درمان معمول، پروتز کامل استاندارد است.

بیشترین شکایت در این نوع درمان، مسأله گیر و ثبات آن است که با فرآیند اجتناب ناپذیر تحلیل استخوان شدت می یابد.

اوردنچر یا دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

گیر اوردنچر از دو جهت قابل ارزیابی است:

  •  دیدگاه بیمار: در واقع احساسی است که بیمار نسبت به اوردنچر خود در دهان دارد.
  •  دیدگاه دندانپزشک:  بر اساس خصوصیات ریج بی دندانی و اتچمنت های مورد استفاده تعریف شده، قابل اندازه گیری می باشد.

برای برطرف کردن این مشکل راه حل های مختلفی وجود دارد از جمله:

  • افزایش عمق وستیبول (vestibuloplasty)
  • پیوند استخوان (bone graft)
  • افزایش ارتفاع استخوان  (augmentation ridge )
  • ایمپلنت  (implant) وجود دارند

موفقیت در زمینه کاربرد ایمپلنت ها و تکنیکهای osseointegration موجب شده که همچون ریشه دندان، از آنها به عنوان تکیه گاه (anchorage) جهت افزایش گیر و ثبات پروتز استفاده شود.

برخلاف سرویس پروتز کامل، پروتزهای متکی بر ایمپلنت، از نظر موفقیت، قابل پیش بینی هستند، ضمن این که نیازهای فانکشنال و زیبایی را به بهترین نحو برآورد می نمایند.

اوردنچر

اوردنچر پروتزی است که بر روی سطح اکلوزال ریشه یا ایمپلنت ساخته می شود.

نظریه ای معتقد است که درآینده، درمان پروتز کامل استاندارد، به وسیله اوردنچرهای متکی بر ایمپلنت جایگزین خواهد شد.

پروتز متکی بر بافت و ایمپلنت ضمن کاهش تعداد ایمپلنتها و روش جراحی ساده تر، تکنیک جایگزینی راحت تر، همچنین هزینه کمتر می تواند جایگزین مناسبی برای پروتز کامل استاندارد باشد علاوه بر این که با کمک اتچمنت های پیش ساخته، میزان گیر و ثبات مطلوبی را فراهم می کند.

در پروتز متکی بر بافت و ایمپلنت درفک پایین، ایمپلنتها در محدوده دو سوراخ چانه ای، در طرفین خط وسط گذاشته می شوند.

سوراخ چانه ای در اکثر موارد منطبق بر محور طولی دندان پرمولر دوم یا بین دو پرمولر است و با توجه به این که عصب قبل از این که به سمت عقب و بالا بچرخد و از سوراخ چانه ای خارج شود می تواند تا حدود ۳ میلی متر در قدام سوراخ چانه ای امتداد پیدا کند، خلفی ترین سطح ایمپلنت باید حداقل ۵ میلی متر از سوراخ چانه ای فاصله داشته باشد.

هنگام استفاده از Clip و  Bar،  حداقل فاصله بین ایمپلنت ها باید ۱۲ میلی متر باشد تا فضای کافی جهت تعبیه اجزای گیر موجود باشد.

نمونه کار مرکز فوق تخصصی پردیس

 

مراحل کار اوردنچر

مراحل کار به شرح زیر انجام شد:

۱-ساخت مدل آزمایشگاهی:

جهت شبیه سازی فک پایین، یک مدل مندیبل از جنس رزین آکریلیک آماده شد.

بدین منظور یک کست اصلی فک پایین با قوس بیضی و اندازه متوسط، مربوط به یک بیمار اصلاح گردید به گونه ای که تمام اندرکات های آن ریلیف وحاشیه آن وسعت داده شد تا با ابعاد طرح مثلث فرضی متناسب شده، امکان انتقال نیروها فراهم شود.

۲-ساخت فریم ورک:

برای ساخت فریم ورک، ابتدا یک کست گچی ثانویه از مدل آکریلی تهیه شد و طرح فریم ورک روی آن منتقل و wax up گردید، به گونه ای که دارای یک قاب  (frame) در قدام و دو سدل  (saddle) برروی ریج در  نواحی خلفی بود. قسمت قاب در برگیرنده ایمپلنتها و جایگاه acrylichousing بود و سطح درونی آن برای اتصال به housing، توسط دستگاه سندبلاست ، (Germany,Bego,Korostar) سندبلاست گردید.

۳-ساخت :over denture housing

بخش آکریلی اوردنچر است که به طور ثابت درون قسمت قاب فریم ورک جای می گیرد و هدف از آن فعال کردن اتچمنت است.

یک پیش نمونه از جنس آکریل نوری VIMC (Germany Badsackingen Vita) برروی مدل تهیه شد.

 

اوردنچر

 

همواره شاد و سلامت باشید

مرکز فوق تخصصی دندانپزشکی پردیس

 

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال امنیتی پاسخ دهید ؟ *