درمان ایمپلنت و مراقبت های بعد از آن

مراقبت های بعد از درمان ایمپلنت

وجود استخوان سالم و آماده سازی بدون ترومای استخوان از ضروریات موفقیت درمان ایمپلنت به شمار میرود.

 • پس از اتمام درمان ایمپلنت یا پروتز به صورت ثابت و متحرک، به طور روزانه و منظم مسواک معمولی و یا مسواک بین دندانی بزنید و از نخ دندان و یا سوپر فلاس که نخ دندان مخصوص زیر بریج است، استفاده کنید. به هر حال به هر طریقی باید فواصل بین ایمپلنت و دندان های مجاور و یا ایمپلنت های مجاور را تمیز کنید.

 

 • هر شش ماه یک بار و سپس به صورت سالیانه یکبار جهت چکاپ و کنترل دندانهای ایمپلنت شده به مطب مراجعه نمایید. در صورتی که زمانبندی ویزیت ها توسط بیمار به موقع رعایت نشود، درمان از ضمانت (گارانتی) خارج می شود.

تاثیر حرارت بعد از درمان ایمپلنت

تغییرات دمایی شدید می تواند آسیب های غیرقابل برگشتی به بافتها و از جمله بافت استخوانی وارد نماید.

تماس نزدیک ایمپلنت با استخوان و فلزی بودن جنس ایمپلنت ها، امکان انتقال سریعتر و راحتتر حرارت به استخوان اطراف ایمپلنت را فراهم می نماید.

و سبب ایجاد آسیب بعد از درمان ایمپلنت خواهد شد.

از طرف دیگر، برخی از بیماران عادت به مصرف خوراکیها و نوشیدنیهای داغ در طی وعده های غذایی دارند، که تاکنون اثرات آن به صورت کامل درمورد ماندگاری

ایمپلنت های دندانی ارزیابی نشده است.

آسیب به بافت دهان در اثر قرار گرفتن در معرض نوشیدنی های داغ و آسیب حرارتی ناشی از استعمال دخانیات نشان داده شده است درحالت کلی، آسیب های حرارتی وابسته به دمای حرارت تولید شده و مدت زمان قرار گرفتن در آن دما می باشد.

آنزیم های سلول های زنده موجود در بافت استخوانی نظیر آنزیم آلکالین فسفاتاز نسبت به حرارت بیش از ۴۷ درجه سانتیگراد بسیار حساس بوده و این حرارت منجر به از کار افتادن فعالیت آنزیمها و مرگ سلولهای فوق خواهد شد و همچنین قرار گرفتن استخوان به مدت ۱ دقیقه در دمای ۴۷ درجه سانتیگراد موجب نکروز خواهد گردید.

دراین موارد، طبق بررسی های مدلسازی شده ریاضی، حرارت در ایمپلنت ها به بالای ۴۷ درجه سانتیگراد خواهد رسید.

با توجه به شیوع قابل توجه تحلیل استخوان سرویکال در بیماران دارای ایمپلنت، میتوان اثر انتقال حرارت دهان به استخوان را نیز ارزیابی و تمهیدات لازم برای جلوگیری از آسیب به استخوان اطراف ایمپلنت ها را اتخاذ نمود.

از آنجا که در درون محیط دهان، اباتمنت در تماس مستقیم با ایمپلنت قرار گرفته و به آن متصل شده است، به دلیل انتقال و تبادل سریع حرارت این دو قسمت مجزا میتوانند همانند یک مجموعه واحد درنظر گرفته شده و عملکرد یکسانی داشته باشند.

درمان ایمپلنت در کلینیک دندانپزشکی پردیس

(درمان ایمپلنت در کلینیک دندانپزشکی پردیس)

نتایج ارزیابی تغییرات دمایی ایمپلنت ها به دنبال مصرف مایعات گرم و سرد نشان داد:

 •  به دنبال مصرف مایعات گرم، دمای ایمپلنت ها به صورت معنی دار و صعودی در طول زمان افزایش پیدا کرده بود.
 • همچنین، بعد از مصرف نوشیدنیهای سرد، دمای ایمپلنتها به صورت معنی دار و نزولی در طول زمان کاهش یافته بود.
 • بیشترین دمای ثبت شده در ایمپلنتها بعد از نوشیدن مایعات گرم برابر۴۱/۵۷ و حداقل آن برابر با ۳۶/۷۷ درجه سانتیگراد گزارش شد.

همچنین، حداکثر دمای ایمپلنت ها بعد از نوشیدن مایعات سرد برابر ۳۴/۱۳ درجه سانتیگراد و حداقل آن نیز برابر ۲۶/۸۳ درجه سانتیگراد بود.

 •  هرچند باید توجه داشت که نوشیدن مایعات خیلی داغ و سرد ممکن است یکی از عوامل مرتبط با تضعیف کارآیی ایمپلنت های دندانی باشد.

بنابراین، ضروری است هشدارهای لازم در این زمینه به بیماران داده شده و آنها را از نوشیدن این مایعات به دنبال دریافت ایمپلنت برحذر نمود.

چرا که جز موارد مراقبتهای پس از درمان ایمپلنت می باشد.

اطلاعات الزامی در مورد ضمانت درمان ایمپلنت و سایر انواع پروتز:

 • روکش ایمپلنت چسب دائم نمی شود تا دندانپزشک بتواند در زمان بندی مورد نظر آن را چکاپ کند مگر اینکه ۳ بار روکش ایمپلنت شما بیفتد چسب دائم می شود.
 • ضمانت (گارانتی) محدود به بهداشت دهان مناسب و مراجعه منظم می باشد.
 • در صورت احساس بروز یا وجود عادات دهانی مضر(دندان قروچه و فشردن دندان ها و …) ساخت و استفاده از نایت گارد (Night Guard) الزامی است. در صورت بی توجهی، شکستن پروتز و لقی ایمپلنت ها قطعی است و هزینه اصلاح و تعمیر و ساخت مجدد بر عهده بیمار خواهد بود.
 • در صورت لقی یا کنده شدن روکش دندان یا ایمپلنت حداکثر تا ۲۴ ساعت بعد مراجعه نمایید. مراجعه دیرهنگام موجب مشکلات دیگری خواهد شد. در صورت عدم امکان مراجعه تماس تلفنی برقرار فرمایید تا تعیین تکلیف شود.
 • آگاه باشید به علت تحلیل استخوان فک و کم شدن استخوان زیر پروتز ، دست دندان معمولی یا دست دندان متکی بر ایمپلنت (اوردنچر) هر ۵ سال (و گاهی زودتر) نیازمند آستر ریلاین (Reline) یا تعویض دندان می باشد. عدم مراجعه سبب لقی و زخم های مکرر و ایجاد گوشت اضافه در زیر دندان مصنوعی (دنچر/اوردنچر) خواهد شد. در مواردی که از زمان کشیدن کمتر از ۳ ماه گذشته باشد، این تحلیل بیشتر و نیاز به آستر بیشتر خواهد بود.
 • تمامی انواع پروتز متحرک و دندانهای مصنوعی قابل جدا شدن لازم است شبها از دهان خارج شوند. (خاصه اوردنچرهای متکی بر ایمپلنت) این نکته بسیار مهم است و در صورت عدم رعایت باعث خارج شدن ایمپلنت خواهد شد.
 • به شرط کنترل تمامی عوامل خطرزا از طرف بیمار این ایمپلنت بیشتر از دندان طبیعی خودش عمر خواهد کرد.
 • معاینات منظم ۶ ماهه و سپس یکساله

نمونه درمان ایمپلنت در کلینیک دندانپزشکی پردیس

(درمان ایمپلنت در کلینیک دندانپزشکی پردیس)

توجه به نکات زیر در درمان ایمپلنت الزامی می باشد

 1. کنترل بیماری لثه و پوسیدگی
 2. کنترل عادات مضر دهانی مثل دندان قروچه
 3. نفشردن شدید دندانها با ساخت نایت گارد
 4. عدم بدرفتاری
 5. عدم ضربه و تروما
 6. نبودن ترومای اکلوزال(ضربه از دندان مقابل) ناشی از تغییرات دهان و دندان ها
 7. عدم بروز حوادث غیر قابل پیش بینی
 8. توجه به تغذیه صحیح
 9. تأمین اکلوژن خلفی
 10. کنترل قند خون
 11. عدم استفاده از سیگار و سایر انواع دخانیات

 

تخصصی ترین مرکز ایمپلنت و جراحی ایمپلنت

(درمان ایمپلنت)

 

همواره  شاد و سلامت باشید

مرکز فوق تخصصی دندانپزشکی پردیس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال امنیتی پاسخ دهید ؟ *