شکست ایمپلنت دندان در درمان

شکست ایمپلنت دندان در درمان

در ابتدا تعریف کوتاهی از ایمپلنت دندان خواهیم داشت سپس علت شکست ایمپلنت دندان در درمان ایمپلنت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ایمپلنت ها پایه هایی از جنس تیتانیوم خالص هستند که درون استخوان فک گذاشته می شود و به عنوان ریشه دندان جهت نگهداری روکش هایی که جایگزین تاج دندان می شوند استفاده می شوند.

این ریشه های مصنوعی پس از اینکه در استخوان محکم شدند، دندانهای جدید روی این ریشه ها نصب می گردند و این دندان ها کاملا از هر نظر شبیه به دندان های طبیعی هستند و احساس می گردند.

این روکش ها بطور ثابت توسط چسب های دندانپزشکی به ایمپلنت چسبانیده می شوند.

همچنین در مواردی که برای دندان های مصنوعی فرد گیر کافی در دهان نداشته باشد، می توان از ایمپلنت های باریک یا مینی ایمپلنت ها به عنوان محل گیر مناسبی جهت ثابت نگداشتن دندان مصنوعی استفاده نمود.

شکست ایمپلنت دندان(شکست ایمپلنت دندان)

درصد موفقیت ایمپلنت دندانی

درصد موفقیت انجام ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیماران مختلف متفاوت است.

حتی این مسئله در مورد ایمپلنت فک بالا و پایین نیز تفاوت دارد.

 به طور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت دندانی ۹۵% گزارش شده است.

بهترین حالت قرار دادن ایمپلنت قرار دادن ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان است.

در صورتی که دندان از دست رفته، عفونی نباشد و مقدار زیادی استخوان در اثر عفونت از دست نرفته باشد، شانس زیادی برای جایگزینی همزمان ایمپلنت وجود دارد.

در مورد دندان های خلفی که معمولاً چند ریشه هستند و مخصوصاً اولین دندان های خلفی بزرگ که دو یا سه ریشه است، جایگزین همزمان دندان کشیده و ایمپلنت معمولاً مقدور نیست و بهتر است حدود ۶ هفته صبر کرد.

معمولاً پس از کشیدن دندان، مقداری تحلیل استخوان اتفاق می افتد، دندانپزشک تا حد امکان سعی می کند بلافاصله پس از کشیدن دندان اگر شرایط فراهم باشد، ایمپلنت را در حفره ی دندان کشیده شده جایگزین کند.

شکست ایمپلنت دندان(شکست ایمپلنت دندان)

ایمپلنت های دندانی جایگزین مناسبی هستند برای:

  • کسانی که با دندان مصنوعی متحرک نمی توانند عمل جویدن را براحتی انجام دهند.
  • کسانی که دندانهای خود را از دست داده اند و نمی خواهند دندان مصنوعی متحرک داشته باشند.
  • کسانی که احتیاج به بریج (پروتز ثابت) دارند ولی نمی خواهند دندان های سالم مجاور جای خالی دندان از دست رفته شان آسیب ببیند یا تراشیده شود.
  • کسانی که تمایل به داشتن دندان هایی با مشابهت خیلی نزدیک به دندان های طبیعی دارند.

عوارض خالی ماندن جای دندان

خالی ماندن جای دندان وقتی شما دندانتان را از دست می دهید، آهسته آهسته استخوان در آن ناحیه تحلیل می رود و کم کم دندان های مجاور تغییر مکان می دهند و تماسشان غیر عادی می گردد، سپس دندان های مقابل رویش بی رویه می کنند و سیستم دندانی شما را دچار اختلال می نمایند.

استخوان فک کم کم تیز می شود و نسج نرم روی آن (لثه) نازک و آسیب پذیر می شود.

زبان رشد بی رویه می کند و در جای خالی قرار می گیرد.

در صورت از دست دادن دندان های بیشتری عملکرد در بدن ۴ تا ۵ برابر کاهش می یابد و شخص به سمت غذاهای غیر فیبری و نرم گرایش پیدا می کند.

وقتی استخوان تحلیل می رود در این زمان حتی درمان توسط ایمپلنت های دندانی گاهی غیر ممکن و یا خیلی سخت و زمان بر می شود.

شکست ایمپلنت دندان

نمونه کار مرکز فوق تخصصی پردیس

هدف از ایمپلنت دندان

هدف درمان دندانپزشکی بازگرداندن وضعیت بیمار به شرایط طبیعی از نظر عملکرد، راحتی، زیبایی، تکلم و سلامت بافت است.

این درمان از حذف پوسیدگی تا جایگزینی دندانها توسط ایمپلنت متفاوت است.

کاربرد ایمپلنت دندانی به شکل روز افزونی در حال گسترش است.

هدف از درمان ایمپلنت، بازسازی کانتور، فانکشن، راحتی، استتیک، صحبت کردن و سلامت طبیعی بیمار است.

چیزی که دندانپزشکی ایمپلنت را به درمانی منحصر به فرد تبدیل کرده توانایی آن در دستیابی به این اهداف بدون ایجاد آتروفی استخوان است.

در سال های اخیر استفاده از درمان های مرتبط با ایمپلنت بدلیل تأثیر مجموعه این عوامل افزایش یافته است:

  1. طول عمر جمعیت مسن جامعه بیشتر شده است.
  2. پیامدهای شکست پروتزهای ثابت و پروتزهای پارسیل متحرک
  3. پیامدهای آناتومیک بی دندانی
  4. عملکرد ضعیف پروتزهای متحرک
  5. پیامدهای روحی روانی بدنبال از دست دادن دندان
  6. قابل پیش بینی تر بودن نتایج پروتزهای متکی بر ایمپلنت

طرح ریزی درمان جهت ایمپلنت موفق، مستلزم دانش خوب از بیومکانیک، ارزیابی مناسب از ظرفیت تحمل بار و طرح مهندسی خوب جهت حفظ Osseointegration همراه با مقاومت در مقابل بار اکلوزالی پیش بینی شده است.

علت شکست ایمپلنت دندان

واضح است که در صورت استفاده از رستوریشن های متکی بر ایمپلنت (رستوریشن های دندانی شامل روکش ها ،بریج ها،ونیر ها یا لمینیت ها و اباتمنت ها هستند)، اطلاع از علم بیومکانیک ایمپلنت ضروری است.

ظرفیت تحمل بار (Load) ایمپلنت ها ی حمایت کننده رستوریشن، باید از میزان بار وارده حین فانکشن بیشتر باشد وگرنه موجب شکست ایمپلنت دندان خواهد شد.

اگر بار وارده از ظرفیت تحمل بار ایمپلنت ها، پروتز یا استخوان حمایت کننده بیشتر باشد، بار بیش از حد (Over load) می تواند، منجر به شکست مکانیکی یا بیولوژیک شود.

شکست ایمپلنت دندان

(شکست ایمپلنت دندان)

انواع شکست

شکست مکانیکی:

در شکست مکانیکی (Mechanical failure) پیچ هایی که رستوریشن را محکم می کنند، ممکن است خمیده شده، شل شوند یا بشکنند.

خسارت بارترین نوع شکست مکانیکی، شکستگی ایمپلنت است.

شکست بیولوژیک:

در شکست بیولوژیک (Biologic failure) پاسخ Resorption-remodeling استخوان اطراف ایمپلنت ها تحریک شده و منجر به تحلیل پیشرونده استخوان خواهد شد.

در بعضی موارد تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت تا حدی پیشرفت می کند که ایمپلنت دیگر تحت حمایت استخوان نبوده و Osseointegration  از بین می رود.

از جمله عوامل مهمی که می توان به عنوان یکی از فاکتور های تاثیر گذار بر این مسئله نام برد، نسبت تاج به ایمپلنت (C/I ratio) است.

که با توجه به متغییر هایی که  می تواند ایجاد کند از جمله محل تکیه گاه و فاصله آن از راس بازوی کارگر (CHS=Crown Hieght Space) است.

این فاصله دارای دو تعریف آناتومیک و کلینیکال است که با توجه به قوانین بیومکانیک در این پژوهش از تعریف کلینیکال آن که عبارت است از مرتفع ترین نقطه تاج تا راس کرست استخوانی استفاده می گردد، نقش بسیار موثری بر روی نتایج درمانی ایمپلنت دارد.

♦چنانچه نسبت تاج به ایمپلنت نامناسب باشد باعث افزایش اثرات نیروهای غیر محوری می شود و باعث افزایش شکست در درمان های پروتزی و کاهش ساپورت استخوان ناحیه سرویکال می گردد.

این نسبت از مقایسه دو جزء مجزا شامل ارتفاع تاج و طول ایمپلنت بدست می آید.

(شکست ایمپلنت دندان)

جلوگیری از شکست ایمپلنت دندان

امروزه در ایمپلنتولوژی نوین این نکته کاملاً به اثبات رسیده است که نتیجه درمان جراحی بدون همکاری پروستودنتیست، تکنیسین پروتز و رادیولوژیست عمدتاً ناامید کننده بوده و در پاره ای موارد تنها راه حتی خارج کردن ایمپلنت ها خواهد بود.

به علاوه ثابت شده است که قرار گرفتن نامناسب ایمپلنت ها می تواند منجر به افزایش غیرطبیعی فشارهای طرفی، از دست رفتن استخوان و در مواردی حتی شکسته شدن ایمپلنت دندان شود.

عدم قرارگیری ایمپلنت در مسیر درست و وارد آمدن فشارهای مضغی در جهت نادرست، عامل اصلی بسیاری از شکست های روزمره در ایمپنتولوژی است. به شکستگی موجود در گردن این ایمپلنت توجه کنید.

(شکست ایمپلنت دندان)

مشکلاتی از این قبیل باعث شده است که قبل از هر نوع جراحی و قرار دادن ایمپلنت به مسائل کمک تشخیصی توجه نموده و با تهیه کست های مطالعه، تهیه تشخیصی، گرفتن انواع مختلفی از کلیشه های wax-up انواع رادیوگرافی و موقعیت دقیق پروتز نهایی بیمار را مورد ارزیابی قرار داده و بهترین وضعیت قرارگیری ایمپلنتها را از قبل بر آورد نمایند.

پس برای جلوگیری از شکست ایمپلنت دندان از عوامل مختلفی که امروزه در دسترس می باشند استفاده نمود:

قالب گیری قبل از عمل تشخیصی بر روی آرتیکولاتور و Wax-up ، تعیین موقعیت دقیق اکلوژن قبل از هرچیز مورد توجه قرار می گیرد.

با تکیه بر این روش منطقی سعی می شود تا جراح قبل از جراحی ایمپلنت، از طریق برقراری یک تیم مشاوره، استفاده از پروتکل های درمانی پروتز، همکاری مشاور رادیولوژیست و تکنیسین لابراتوار بر مشکلات فرا راه قرار دادن صحیح ایمپلنت فایق آید.

توصیه به مطالعه ایمپلنت دندان به کمک کامپیوتر می شود . این روش جز راهکارهای جدید و مقابله بیشتر در برابر شکست ایمپلنت دندانی می باشد.

 

 

همواره شاد و سلامت باشید

مرکز فوق تخصصی دندانپزشکی پردیس

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال امنیتی پاسخ دهید ؟ *