• دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشكي ديجيتال (Digital Dentistry) به معنی استفاده از فناوری های دیجیتال جهت درمان های مختلف دندانپزشکی است. روش ديجيتال مانند كاربرد روند ديجيتال در ساير زمينه ها دارای مزايا و معايبی است البته در كل نقاط قوت اين روش بيش از نقاظ ضعف آن است، يكی از معايب آن هزينه بالاتر اين روش نسبت به روش عادی است.

با شرايط جامعه ما و موانعی كه سد راه متريال مناسب و برخی محدوديت ها وجود دارد و همچنين با خطاهايی كه اسكنر داخل دهانی كه برای ثبت برخی شرايط دارد، می توان روند ديجيتال را از اسكن كردن قالب ها در لابراتوار شروع كرد، در اين حالت بيمار هزينه كمتری را نيز متقبل خواهد شد.

کد کم يا همان طراحی و ساخت به كمك كامپيوتر حاصل استفاده از فناوری دیجیتال در ساخت پروتزهای دندانی است. کد CAD مخفف Computer Aided Design و CAM مخفف Computer Aided Manufacturing است.

اسكنرهای داخل دهانی دیجیتال از یک دوربین کوچکی استفاده می کنند تا یکسری عکس از داخل دهان تولید کنند كه با تکنسین لابراتوار، اين طراحی به اشتراک گذاشته می شود. ما در خيلی شرايط به دليل كاهش هزينه بيمار و حذف خطاهای اسكن روند ديجيتال را از اسكن قالب ها در لابراتوار شروع می كنيم و پروتزهای تمام سراميك زيركونيا ساخته شده با كد كم تحريل بيمار می شود.

تکنولوژی دندانپزشکی دیجیتال به تازگی باعث تحول در روند انجام درمان های دندان شده است. در این روش که جایگزین دندانپزشکی سنتی است، تمامی مراحل با استفاده از کامپیوتر و با دقت بالا صورت می گیرد.