جراحی ایمپلنت و دستورات مراقبت بعد از آن

جراحی ایمپلنت

در ابتدا مروری بر تاریخچه جراحی ایمپلنت خواهیم داشت سپس دستورات مراقبت بعد از جراحی ایمپلنت رو دقیقا بعد از ۲۴ ساعت، یک هفته و ۶ ماه بررسی خواهیم کرد.

مروری بر تاریخچه جراحی ایمپلنت در فک

از سال ۱۹۸۲ که برانمارک مفهوم اسئواینتگریشن (به فرایند اتصال استخوان به ایمپلنت، استئواینتگریشن می گویند) را به جامعه دندانپزشکی آمریکا معرفی کرد، درمان ایمپلنتی به یکی از اصلی ترین طرح درمان ها تبدیل شده است.

استفاده از ایمپلنت ها در بازسازی بی دندانی های کامل و پارسیل باعث بهبود فانکشن جویدن، افزایش رضایت بیماران در مقایسه با پروتزهای متحرک یا ثابت متکی بر دندان های سالم و در نهایت بالا رفتن کیفیت زندگی آنها شده است.

جالب است که بدانیم تعداد ایمپلنت های جراحی شده برای بیماران بین سال های ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۲ در ایالات متحده ده برابر و بین سا ل های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵، پنج برابر شده است و این روند صعودی همچنان ادامه دارد.

موفقیت دراز مدت ایمپلنت ها وابسته به سازگاری زیستی و سازگاری مکانیکی آنهاست، مشکل سازگاری زیستی را کارخانجات سازنده با استفاده بهینه از مواد و تکنیکهای ساخت برطرف کرده اند و سازگاری مکانیکی به شدت وابسته به طرح درمانی است که دندانپزشک برای بیمار پی ریزی می کند.

 جراحی ایمپلنت به دو روش در بازسازی بی دندانی پارسیل :

 •  پروتزهای با ساپورت ایمپلنت به تنهایی
 •   پروتزهای با ساپورت دندان و ایمپلنت

بر اساس اطلاعات دراز مدت کلینیکی و پاراکلینیکی انتخاب اول در بازسازی بی دندانی های پارسیل پروتزهای ثابت با ساپورت ایمپلنت یا دندان به تنهایی می باشد.

 

 نمونه کار جراحی ایمپلنت

(نمونه کار جراحی ایمپلنت در مرکز دندانپزشکی پردیس)

دستورات بعد از جراحی ایمپلنت

دستورات بعد از ۲۴ ساعت اولیه

 • بعد از انجام جراحی ایمپلنت به مدت ۱۲ ساعت از خوردن و آشامیدن هر نوع غذای داغ پرهیز کنید و فقط نوشیدنی های سرد، بستنی میل کنید و رژیم غذایی نرم، سبک و سرد داشته باشید. برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید و مایعات را با لیوان بنوشید.
 • یک عدد پک یخ مخصوص توسط دندانپزشک به شما داده میشود که حداقل تا ۱۲ ساعت بطور متناوب باید محل جراحی را با آن پک یخ خنک نگه دارید. در روز بعد از جراحی دیگر از پک یخ استفاده نکنید و در صورت نیاز کمپرس گرم استفاده کنید.
 • در صورت داشتن مقداری خونریزی، از گاز استریل استفاده کنید و محل خونریزی را به مدت ۲۰ دقیقه با گاز استریل فشار دهید.
 • از مصرف هرگونه مشروبات الکی و سیگار بپرهیزید.
 • دهان خود را نشویید، مسواک نزنید، تف نکنید و آب دهانتان را قورت دهید ولی در صورت نیاز آب دهان را بدون فشار بیرون بریزید.
 • در صورت باز شدن بخیه، پیچ روی ایمپلنت و هر موردی که لازم دیدید با مطب تماس بگیرید.

دستورات روزهای بعد به مدت یک هفته

 • رژیم غذایی نرم و سبک داشته باشید و فشار زیاد به دندان ایمپلنت شده نیاورید. مواد غذایی سفت و محکم مثل ته دیگ یا تخمه را با دندان های ایمپلنت شده نخورید. مواد غذایی سخت و درشت مانند سیب و یا ساندویچ را گاز نزنید بلکه اول برش داده و سپس بخورید.
 • زمانی که ۲۴ ساعت از جراحی گذشت، با مسواکی نرم و با احتیاط بعد از هر غذا دندانهای خود را بشویید. حتما از مسواک نرم استفاده کنید و احتیاط کنید بخیه ها آسیب نبینند. برای شست و شو از سرم فیزیولوژی داروخانه استفاده کنید.
 • در صورتی که دندانپزشک شما دهان شویه کلروهگزیدین تجویز نمود، ابتدا مسواک بزنید و دهانتان را با سرم نمکی بشویید و سپس دهان شویه مورد نظر را در داخل دهان به مدت ۶۰ ثانیه نگه دارید و بعد از تخلیه به مدت ۳۰ دقیقه از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 • در صورتی که پروتز متحرک دارید، برای استفاده از آن باید حتما با پزشک خود هماهنگ کنید.
 • برای شما نخ بخیه قابل جذب استفاده شده است، لیکن برای خارج کردن بخیه ها ۷ تا ۱۰ روز بعد از جراحی ایمپلنت مراجعه نمایید.

 نمونه کار جراحی ایمپلنت

(نمونه کار جراحی ایمپلنت در مرکز دندانپزشکی پردیس)

دستورات برای شش ماه اول بعد از جراحی ایمپلنت

 • رعایت بهداشت دندان ها بسیار مهم است. علاوه بر مسواک، باید به طور مداوم از دهان شویه استفاده کنید. برای ایمپلنت های یک مرحله ای که پیچ ایمپلنت در بیرون از لثه است، بهداشت دهان بسیار مهم است.
 • از مصرف هرگونه مواد مخدر و سیگار خودداری نمایید
 • درصورتی که پروتز موقت استفاده میکردید، باید ابتدا اصلاحاتی بر روی آن توسط دندانپزشک صورت بگیرد تا به ایمپلنت ها فشار وارد نشود. بعد از انجام اصلاحات میتوانید از آن استفاده کنید و حتما بهداشت آن را رعایت کرده و بعد از هر وعده غذایی بشویید.
 • رژیم غذایی مورد تایید دندانپزشک قبل از تحویل نهایی به صورت زیر است: مایعات، سیب زمینی آبپز، تخم مرغ آبپز، گوشت به صورت چرخ کرده، ماکارونی، پاستا، ماهی، نان نرم مثل لواش. مواد غذایی ممنوع شامل: ته دیگ، گوشت سفت مثل گوساله، نان بربری، نان سنگک، آجیل، آدامس. شما می توانید سبزیجات و میوجات را خرد یا رنده کنید و با احتیاط مصرف نمایید.
 • اگر به روکش ایمپلنت که به صورت موقت بر روی ایمپلنت شما چسبانده شده است، فشار زیاد وارد کنید روکش ممکن است بشکند یا کنده شود و یا در صورت فشار زیاد ایمپلنت به استخوان متصل نمی شود.

در کلینیک دندانپزشکی پردیس تمامی مراحل جراحی ایمپلنت در محیطی کاملا بهداشتی و با تیم جراحی متشکل از اساتید دانشگاه صورت می پذیرد.

جراحی ایمپلنت

همواره  شاد و سلامت باشید

مرکز فوق تخصصی دندانپزشکی پردیس